Strona: Projekty międzynarodowe realizowane w grupie dr hab. inż. Vitalija Dugaeva / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

logo_jpg32024.jpg

Projekty międzynarodowe realizowane w grupie dr hab. inż. Vitalija Dugaeva

2013-11-27

Grupa, którą kieruje dr hab. inż. Vitalij Dugaev od wielu lat prowadzi badania w ramach międzynarodowych projektów badawczych. W ostatnich latach realizowane są dwa projekty:

1. Nanostructured MgO tunnel barrier for metal-semiconductor spin injection. European Project Era.Net.Rus "SpinBarrier", 2012–2014.

Projekt realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem w Hamburgu i Instytutem Krystalografii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie. Udział Polskich naukowców finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w Warszawie. Głównym celem tego projektu jest zbadanie możliwości wykorzystania nano-strukturalnej warstwy tunelowej MgO między ferromagnetykiem i półprzewodnikiem. Istnieją pewne przesłanki i wskazówki, aby wykorzystać strukturę nanokrystaliczną zamiast warstwy epitaksjalnej. Badania i kontrolowane wykorzystanie nano-strukturalnej bariery dla generacji prądu spinowego w półprzewodnikach pozwoli na projektowanie spinowych złączy hybrydowych dla nowoczesnych układów elektronicznych.

1. Theory of electronic, magnetic and optical properties of semiconductror nanostructures with random spin orbit field, 2013–2016 – grant badawczy: Harmonia, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie.

Projekt międzynarodowy we współpracy z Uniwersytetem Kraju Basków w Bilbao, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie. Celem tego projektu jest zbadanie możliwości manipulowania właściwościami elektronowymi struktur mezoskopowych przez wykorzystanie niejednorodnych pól oddziaływania spinowo-orbitalnego, związanego z poprawkami relatywistycznymi do mechaniki kwantowej. Wiadomo jest, że w strukturach półprzewodnikowych o pewnej symetrii nie może istnieć takie oddziaływanie.

Nasze badania pokazały, że fluktuacje przestrzenne tego oddziaływania w rzeczywistości mogą być bardzo duże, co może powodować istotne zmiany właściwości elektronowych i transportowych tych struktur. W wyniku przeprowadzonych badań przewidujemy otrzymać zupełnie nowe właściwości materiałów i struktur mezoskopowych.

Strona poświęcona projektom...