Strona: Dzień liczby pi na WMiFS / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Dzień liczby pi na WMiFS

2024-03-24
, red.  Urszula Bednarz

Już po raz drugi na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej został zorganizowany Dzień liczby π. Wydarzenie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony nauczycieli i uczniów z całego Podkarpacia. Przybyło do nas blisko tysiąc uczniów z szesnastu szkół średnich.

Byli to uczniowie z rzeszowskich szkół: II LO, IV LO, Liceum Sióstr Pijarek, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Stalowej Woli, II LO w Łańcucie,  II LO w Jaśle, I LO w Dębicy, I LO w Przeworsku, LO w Kołaczycach, Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku, Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu, Zespołu Szkół w Nienadowej, Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotechniki w Brzostku.

Międzynarodowy Dzień liczby π był doskonałą okazją do zorganizowania tego święta na naszym wydziale i zaproszenia uczniów szkół średnich do wysłuchania ciekawych wykładów oraz zaprezentowania naszej oferty kształcenia.

Zgromadzonych uczniów w auli V1 przywitała prodziekan ds. kształcenia dr Małgorzata Wołowiec-Musiał, a uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał rektor PRz prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. Prodziekan ds. kształcenia dr Urszula Bednarz przedstawiła w krótkiej prezentacji kierunki studiów prowadzone przez wydział oraz perspektywy zatrudnienia absolwentów. Przed wykładem inauguracyjnym wystąpiła pani Patrycja Leniart, studentka trzeciego roku inżynierii w medycynie, która zagrała na skrzypcach „Libertango” Astora Piazzolli.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Z placu budowy na salony, czyli kariera liczby π” wygłosił dr Krzysztof Piejko. W bardzo ciekawy, interesujący i dowcipny sposób opowiedział on historię liczby π od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Wskazał również na czym polega fenomen tej liczby i ogromne nią zainteresowanie. Inaugurację wydarzenia zakończył występ grupy studentów PRz pod opieką dra inż. Grzegorza Sroki, którzy wykonali utwór zespołu DOC „Moje miejsce” w składzie: Zofia Sochacka – śpiew, Jakub Piasek - gitara elektryczna, Radosław Bąk - gitara basowa, Marianna Yavorska – pianino, Rafał Bawor – perkusja.

Następnie młodzież miała okazję uczestniczenia w wykładach i warsztatach, które zostały podzielone na trzy równoległe panele związane z kierunkami studiów: inżynierią i analizą danych, inżynierią w medycynie oraz matematyką. Dla uczniów zostały wygłoszone następujące wykłady:

• „Najprostszy algorytm optymalizacyjny” – dr Krzysztof Pupka,
  • „π jak piramida, czyli matematyczne ciekawostki z wakacji” – dr Monika Zub,
  • „Fizyka dla medycyny – jak działa magnetyczny rezonans jądrowy” – dr Sławomir Wolski, prof.PRz,
  • „Jak uczciwie podzielić łup – problem naszyjnika” – dr Paweł Bednarz,
  • „Liczby pierwsze we współczesnym szyfrowaniu” – dr Szymon Dudek,
  • „Liczba π w fizyce” – dr Tomasz Masłowski,
  • „Jak działają sieci neuronowe” – dr inż. Marcin Kowalik,
  • „Liczba π w Monte Carlo” – dr inż. Dawid Jaworski,
  • „Między biologią a fizyką – biomechaniczna ocena narządu ruchu” – mgr inż. Wiktoria Wojnarowska,
  • „Spektroskopia Ramana + AI = współczesna diagnostyka medyczna?” – dr inż. Michał Inglot, prof.PRz.

Interesujące warsztaty przeprowadzili studenci Koła Naukowego Machine Learning nt.: „Sztuczna inteligencja generująca mowę”, „Chatboty działające na naszych notatkach – porównanie dostępnych otwartoźródłowych rozwiązań”, „LLM'y i enkodery w języku polskim” i „Jak działają chatboty?”. Warsztaty origami poprowadzili dr inż. Grzegorz Sroka wraz ze studentami z Koła Naukowego Studentów Matematyki. Panele te zostały uzupełnione o pokazy z fizyki, które poprowadził dr hab. inż.Tomasz Więcek, prof. PRz wraz ze studentami Koła Naukowego Foton. Studenci z Koła Naukowego X-med prezentowali sposób drukowania na drukarce 3D oraz jak działa studio do skanowania fotogrametrycznego 3D. Ponadto uczniowie mieli możliwość zwiedzania biblioteki. W całym wydarzeniu aktywny udział wzięli studenci z WMiFS, w tym z Wydziałowego Samorządu Studenckiego.

Wykłady i warsztaty, a także stoiska kół naukowych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Uczniom i nauczycielom bardzo podobała się zarówno tematyka wykładów jak i formuła tego wydarzenia, dzięki której uczniowie uczestniczyli w wielu różnorodnych aktywnościach i mogli je dopasować do swoich zainteresowań.

Udział tak dużej liczby uczniów ze szkół średnich oraz ogromne zainteresowanie z ich strony wszystkimi panelami pozwala nam uznać Dzień liczby π za bardzo udaną inicjatywę. Jednocześnie mamy nadzieję, że z wieloma uczniami spotkamy się na uczelni już jako studentami Politechniki Rzeszowskiej.

Wszystkim pracownikom i studentom WMiFS, którzy włączyli się w organizację i przeprowadzenie Dnia liczby π na WMiFS bardzo dziękujemy za ich trud i zaangażowanie!

Informacja z przebiegu Dni liczby π na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej pojawiła się w mediach: TVP Rzeszów

oraz Kurierze Rzeszowskim