Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej serdecznie zaprasza na wykłady otwarte prowadzone przez naukowców i doświadczonych wykładowców Politechniki Rzeszowskiej. Zajęcia są dedykowane dla uczniów szkół średnich i pozwolą im zapoznać się z interesującymi treściami z zakresu zastosowania nauk ścisłych w naukach inżynieryjnych.
Cykl wykładów jest finansowany ze środków budżetu państwa w ramach w ramach dotacji celowej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Politechniczna sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – działanie: Z technikum na Politechniki.
Harmonogram wykładów wraz z liczbą dostępnych miejsc znajduje się w poniższej tabeli. Zapisów na wykłady można dokonywać w sekretariacie Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej pod adresem e-mail: m.hendzel@prz.edu.pl lub telefonicznie tel.: 17 865 15 60.
Miejsce: Aula S2, bud S., Politechnika Rzeszowska, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów
Termin: wybrane piątki 10:30-11:15, 11:15-12:00 oraz 12:15-13:00.
W obecnym semestrze ofertę wykładów otwartych rozszerzyliśmy również o zajęcia laboratoryjne i warsztatowe realizowane w małych grupach (terminy do uzgodnienia):
- Zajęcia w laboratorium/pracowni fizycznej - preferowane terminy to poniedziałki. Czas trwania zajęć to 90 min, dla grup 10-14 osób. Terminy proszę uzgadniać z p. dr Violettą Bednarską-Buczek (e-mail: v.bednarska@prz.edu.pl).
- Warsztaty z zakresu projektowania i druku 3D pt. SmartBrelok NFC: zaprojektuj, wydrukuj i zaprogramuj - prowadzi przez p. mgr inż. Mateusz Drąg. Preferowane terminy zajęć: 5.05., 19.05., 2.06., 16.06 (od godz. 9) oraz 12.05., 26.05., 9.06 (od godz. 10:30). Czas trwania zajęć to 90 min, dla grup 10-12 osób. Terminy proszę uzgadniać z p. mgr inż. Mateuszem Drągiem (e-mail: m.drag@prz.edu.pl , tel. 665 968 422).
Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z nowoczesnymi metodami projektowania i prototypowania obiektów użytkowych z wykorzystaniem technologii przyrostowych oraz systemów identyfikacji zbliżeniowej. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie zaprojektują brelok w programie CAD (Tinkercad), wydrukują go w technologii druku 3D, a następnie zintegrują z tagiem NFC i zaprogramują jego funkcje (np. link do wizytówki, strony internetowej, pliku lub profilu społecznościowego). Warsztaty mają charakter praktyczny i interdyscyplinarny. - Warsztaty z wykorzystania metod optycznych w pomiarach - prowadzą dr Jan Mamczur/dr Leszek Pyziak. Czas trwania zajęć to 90 min, dla grup 10-12 osób. Terminy proszę uzgadniać z dr Leszkiem Pyziakiem (e-mail: l.pyziak@prz.edu.pl ).
Tematyka warsztatów:
1. Pomiar grubości włosa metodą dyfrakcyjną
2. Pomiar długości fali metodą interferencyjną
3. Badanie widma emisyjnego gazów za pomocą spektrometru