Studia stacjonarne II stopnia (magisterskie) - profil ogólnoakademicki (program studiów)
Absolwent specjalności zastosowania matematyki w ekonomii będzie posiadał pogłębioną wiedzę z tych dyscyplin matematycznych, które związane są z zastosowaniami w ekonomii. W przygotowaniu matematycznym absolwenta tej specjalności położono nacisk na zapoznanie go z metodami i narzędziami mającymi bezpośredni związek z tymi dyscyplinami matematycznymi, które bazują na metodach matematycznych i odzwierciedlają ilościowy aspekt zjawisk ekonomicznych.
Absolwent będzie posiadał dobrą znajomość teorii równań różniczkowych, algebry, analizy matematycznej, matematyki dyskretnej, badań operacyjnych oraz metod stosowanych w teorii prawdopodobieństwa i w statystyce matematycznej. Będzie znał również szeroki wachlarz zastosowań matematyki, a przede wszystkim powinien zdobyć umiejętność analizowania zjawisk ekonomicznych przy pomocy narzędzi matematycznych. Główną i podstawową umiejętnością absolwenta specjalności zastosowania matematyki w ekonomii powinna być umiejętność modelowania różnych przejawów życia gospodarczego i opisu tych zjawisk przy pomocy narzędzi matematycznych.
Jest oczywistym, że dla nabycia tego typu kwalifikacji absolwent tej specjalności powinien być doskonale obeznany z podstawową wiedzą w zakresie ekonomii (mikroekonomia i makroekonomia), a przede wszystkim z tymi dyscyplinami ekonomicznymi, które kładą nacisk na ilościowy opis zjawisk ekonomicznych (rachunkowość, analiza ekonomiczno-finansowa). Na bazie wiadomości i umiejętności zdobytych w zakresie tych dyscyplin, absolwent specjalności zastosowania matematyki w ekonomii nabędzie z kolei te umiejętności, które związane są już bezpośrednio ze specyfiką specjalności. Do umiejętności tych należy zaliczyć te, z którymi zostaje zapoznany na takich przedmiotach jak matematyka finansowa, matematyka ubezpieczeniowa, ekonomia matematyczna, rachunek papierów wartościowych, ocena efektywności inwestycji, czy też probabilistyczne aspekty matematyki finansowej i ubezpieczeniowej. Oprócz głębokiej znajomości podstawowych faktów, wiążących ze sobą nauki matematyczne z ekonomią, absolwent specjalności zastosowania matematyki w ekonomii powinien posługiwać się biegle podstawowymi narzędziami informatycznymi, które uczynią go poważnym badaczem ilościowego charakteru zjawisk ekonomicznych.