Strona: Wykłady otwarte w ramach "Via Carpatia" w semestrze zimowym / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Wykłady otwarte w ramach "Via Carpatia" w semestrze zimowym

2023-01-03
, red.  S.Wolski

W ramach projektu MEiN  zatytułowanym „Z technikum na politechniki", odbyły się na naszym wydziale kolejne wykłady otwarte dla uczniów szkół średnich.

W dniu 30.11. odbyły się trzy wykłady. Dr Krzysztof Piejko przedstawił wykład zatytułowany "Co się dzieje w nieskończoności" dotyczący badania granic ciągów. Następnie dr Paweł Bednarz wygłosił dwa wykłady dotyczące zagadnień związanych z matematyką dyskretną "Optymalny koszyk zakupowy - problem plecakowy i jego warianty" oraz "Oszczędny kolekcjoner - problem pokrycia zbioru". Wykładów wysłuchali uczniowie z IV LO i IX LO w Rzeszowie oraz z II LO w Mielcu.

7.12. odbyły się następujące wykłady: "Magia liczb, czyli ciągi de Bruijna" wygłoszony przez dra Krzysztofa Piejko, "Podstawy kryptografii" przybliżył uczniom dr Paweł Witowicz, natomiast o falach opowiedział dr Jan Mamczur w wykładzie "Fale - pomiar prędkości dźwięku". W wykładach uczestniczyła młodzież z IX LO w Rzeszowie.

14.12. odbyły się ostatnie w semestrze zimowym wykłady otwarte dla uczniów szkół średnich. Dr Krzysztof Piejko w sposób ciekawy opowiedział o świecie brył w wykładzie "Geometryczne piękno, czyli w świecie brył" używając kolorowych eksponatów. Dr Paweł Witowicz przybliżył sposoby dowodzenia nierówności, natomiast dr hab. Tomasz Więcek, prof. PRz zaprezentował "Nowe oblicze optyki - pokazy z fizyki". W wykładach uczestniczyła licznie zgromadzona młodzież z IV LO w Rzeszowie i II LO w Mielcu.

Wszystkie wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i na pewno przyczyniły się do większego  zainteresowania się matematyką i fizyką. Były też okazją do promocji kierunków prowadzonych przy WMiFS.

Kolejne wykłady otwarte w ramach "Via Carpatia" odbędą się w semestrze letnim.