W dniu 14.03.2023 roku odbył się Dzień liczby π na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej. Międzynarodowy Dzień liczby π był doskonałą okazją do zorganizowania tego święta na naszym wydziale i zaproszenia uczniów szkół średnich do wysłuchania ciekawych wykładów oraz zaprezentowania naszej oferty kształcenia. W wydarzeniu wzięło udział około 500 uczniów ze szkół średnich z Podkarpacia. Byli to uczniowie rzeszowskich szkół: I LO, II LO, IV LO, IX LO, Liceum Sióstr Pijarek, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz uczniowie z LO w Rymanowie, II LO w Łańcucie czy Zespołu Szkół nr 2 w Stalowej Woli.
Najpierw zgromadzonych uczniów w auli V1 przywitała prodziekan ds. kształcenia dr Małgorzata Wołowiec-Musiał, a uroczystego otwarcia wydarzenia dokonała prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz. Prodziekan ds. kształcenia dr Urszula Bednarz przedstawiła w krótkiej prezentacji kierunki studiów prowadzone przez wydział oraz perspektywy zatrudnienia absolwentów. Przed wykładem inauguracyjnym wystąpiła pani Patrycja Leniart, studentka drugiego roku inżynierii w medycynie , która zagrała na skrzypcach „Czardasza” Vittorio Montiego.
Wykład inauguracyjny zatytułowany "Stała Archimedesa, czyli podziwu godna liczba π" wygłosił dr Krzysztof Piejko z Zakładu Modelowania Matematycznego. Dr Piejko w bardzo ciekawy, interesujący i dowcipny sposób opowiedział historię liczby π od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Opowiedział na czym polega fenomen tej liczby i ogromne zainteresowanie nią nie tylko wśród naukowców, ale również wśród poetów, czego przykładem jest poświęcony specjalnie tej liczbie wiersz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. Inaugurację wydarzenia zakończył występ grupy studentów PRz, którzy wykonali utwór Bajmu „Ta sama chwila”. Piosenkę zaśpiewały panie Elżbieta Jakubiec studentka pierwszego roku matematyki i Magdalena Rawska studentka pierwszego roku architektury. Na gitarach zagrali panowie: Bartłomiej Dudzik student drugiego roku matematyki, Filip Chmielewski oraz Piotr Kopeć studenci pierwszego roku mechatroniki.
Następnie młodzież miała okazję uczestniczenia w wykładach i warsztatach, które zostały podzielone na trzy równoległe panele związane z kierunkami studiów: inżynierią i analizą danych, inżynierią w medycynie oraz matematyką. Panele te zostały uzupełnione o pokazy z fizyki, a także o zwiedzanie wydziałowych laboratoriów oraz biblioteki. Wykłady, warsztaty i pokazy prowadzili nauczyciele akademiccy prowadzący zajęcia na wymienionych kierunkach oraz lekarze, jak również studenci kół naukowych: Machine Learning, X-med i Koło Matematyków. Podczas całego wydarzenia aktywny udział wzięli studenci z Wydziałowego Samorządu Studenckiego oraz studenci WMiFS, którzy chętnie opowiadali uczniom o studiach w trakcie zwiedzania wydziału.
Wykłady i warsztaty, a także stoiska kół naukowych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Jeszcze podczas trwania święta liczby π na naszym wydziale otrzymywaliśmy bardzo pozytywne uwagi od uczestników. Uczniom i nauczycielom bardzo podobała się zarówno tematyka wykładów jak i formuła tego wydarzenia, dzięki której uczniowie uczestniczyli w wielu różnorodnych aktywnościach i mogli je dopasować do swoich zainteresowań.
Udział tak dużej liczby uczniów ze szkół średnich, ogromne zainteresowanie z ich strony wszystkimi panelami i dodatkowo liczne zapytania ze strony nauczycieli i uczniów o kolejne takie wydarzenie organizowane przez nasz wydział pozwala nam uznać Dzień liczby π za bardzo udaną inicjatywę. Jednocześnie mamy nadzieję, że z wieloma uczniami spotkamy się na uczelni już jako studentami Politechniki Rzeszowskiej.
Wszystkim pracownikom i studentom WMiFS, którzy włączyli się w organizację i przeprowadzenie Dnia liczby π na WMiFS bardzo dziękujemy za ich trud i zaangażowanie!
O Dniu liczby π na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej pisały również media oraz Polskie Radio Rzeszów i Polskie Radio Program 1
https://rzeszow.naszemiasto.pl/podziwu-godna-liczba-p-czyli-dzien-liczby-pi-na/ar/c5-9247895
https://radio.rzeszow.pl/wiadomosci/dzien-liczby-pi-w-politechnice-rzeszowskiej