Strona: Aktywny udział pracowników Wydziału w Konferencji Naukowej: Medycyna 4.0 / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Aktywny udział pracowników Wydziału w Konferencji Naukowej: Medycyna 4.0

2023-10-23
, red.  Sławomir Wolski

W dniach 19 - 20 października 2023r. w rzeszowskim Urban Labie odbyła się III Konferencja Technologie w Medycynie: Medycyna 4.0. Konferencja była organizowana wspólnie przez Uniwersytet Rzeszowski oraz  Politechniką Rzeszowską pod patronatem Klastra Technomed. Założycielami tego klastra jak i gospodarzami konferencji byli Prof. dr hab. n. med. Sławomir Snela oraz Prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik. Celem konferencji była prezentacja wyników innowacyjnej działalności badawczej, naukowej i wdrożeniowej w dziedzinie medycyny, inżynierii biomedycznej oraz biotechnologii, bazujących na potencjale podkarpackich uczelni. Wydarzenie miało  na celu edukację oraz inspirowanie studentów, naukowców i kadry akademickiej kierunków medycznych i inżynieryjnych do realizacji interdyscyplinarnych badań naukowych w zakresie innowacyjnych technologii w medycynie, nawiązywanie współpracy pomiędzy przedstawicielami świata nauki i biznesu, stworzenie forum wymiany doświadczeń oraz wskazanie możliwości i kierunków rozwoju.

W tym roku wyjątkowo licznie na tej konferencji zaprezentowali się pracownicy naszego wydziału prezentując swoje badania naukowe jak i realizowane projekty badawczo-rozwojowe. W ciągu dwóch dni obrad swoje referaty wygłosili dr Leszek Pyziak (Korelacja modułu Younga kości zwierzęcych z gęstością mineralną kości uzyskaną w badaniu ilościowej tomografii komputerowej (QCT)), dr Dorota Jakubczyk, prof. PRz (Przykłady zastosowania spektroskopii FTIR i Ramana w medycynie), dr n. med. Piotr Biega (0 Techniczne aspekty protezoplastyki miednicy z wykorzystaniem implantów indywidualnych), dr inż. Marcin Kowalik (Rozpoznawanie dysplazji stawu biodrowego u niemowląt i noworodków za pomocą uczenia maszynowego),  dr Sławomir Wolski, prof. PRz (Personalizowane szablony nawigacyjne zwiększające efektywność operacji chirurgii ortopedycznej), dr inż. Wiesław Szaj (System antykolizyjny pojazdu dla osób z niepełnosprawnością ruchową), mgr inż. Wiktoria Wojnarowska (Małoinwazyjny zestaw do biopsji kości - jako przykład narzędzia projektowanego z użyciem metod przyrostowych).

Więcej informacji o w/w wydarzeniu znajdziecie Państwo na stronie: https://medycyna40.prz.edu.pl/