Strona: Blisko 3500 uczniów z Podkarpacia wzięło udział w XXII Pokazach z Fizyki / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Blisko 3500 uczniów z Podkarpacia wzięło udział w XXII Pokazach z Fizyki

2022-05-25

W dniach od 18 do 20 maja odbyła się XXII edycja „Pokazów z Fizyki” zorganizowana przez Katedrę Fizyki i Inżynierii Medycznej oraz Zakład Optyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej przy współudziale Fundacji Nauka dla Przemysłu i Środowiska. Na pokazy przybyli wraz z nauczycielami uczniowie ze szkół podstawowych i średnich z województwa podkarpackiego i województw ościennych. Wśród widzów byli również studenci i pracownicy naszej Uczelni, a także mieszkańcy Rzeszowa.

Program składał się z czterech bloków tematycznych. O zasadach zachowania opowiadał oraz przedstawił doświadczania dr inż. Łukasz Dubiel. W drugim bloku znalazły się doświadczenia związane z ciśnieniem, a prezentowała je mgr inż. Magdalena Kulig. W kolejnym dziale mgr Paweł Wnuk i inż. Karol Karpowicz (Instytut Fizyki UMCS w Lublinie) pokazali doświadczenia związane z elektromagnetyzmem. Na koniec dr Jan Mamczur opowiedział o falach i akustyce, który brawurowo zakończony został występem muzycznym.

Nad organizacją pokazów czuwali dr hab. inż. Tomasz Więcek oraz Pani Lidia Wertejuk.

Pokazy od lat pozwalają uczniom doświadczalnie przybliżyć zasady i prawa, ze zrozumieniem których na co dzień mają problemy.