Strona: Demonstracje z fizyki w ramach zajęć wykładowych dla studentów Politechniki / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Demonstracje z fizyki w ramach zajęć wykładowych dla studentów Politechniki

2021-12-10

Od roku akademickiego 2021/2022 Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej realizuje pomysł unowocześnienia kształcenia z fizyki i wzbogacenia wykładów o demonstracje doświadczeń ilustrujących ich treść. Przedsięwzięcie realizowane jest jako pilotaż na wybranych kierunkach dla większości wydziałów Politechniki. Tak żywo prowadzone zajęcia pozwalają uatrakcyjnić wykłady i przekonać studentów, że prawa fizyki naprawdę rządzą otaczającym nas światem. Nadzór i merytoryczną opiekę nad demonstracjami podjęli się sprawować dr hab. Tomasz Więcek, prof.PRz (ZOS) oraz dr inż. Marcin Kowalik (KFiIM).

Pierwszy cykl pokazów odbywający się w dniach 2-3 grudnia 2021 roku obejmował treści związane z mechaniką: zasadami zachowania, siłami, bezwładnością oraz momentem pędu. Wymagało to od wykładowców oraz pracowników technicznych dużo pracy w celu przygotowania zestawów, ich demonstracji oraz „wkomponowania” eksperymentów w realizowane programy studiów. W styczniu 2022 roku planowane są dwie kolejne edycje wykładów z pokazami.

Innowacja ta była możliwa, ponieważ od obecnego roku akademickiego większość zajęć wykładowych z fizyki realizowana jest w jednej sali wykładowej (S2) przygotowanej do prowadzenia demonstracji. Mamy nadzieję, że tego typu zajęcia na stałe zagoszczą w murach Politechniki.