Strona: Dni otwarte Politechniki na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Dni otwarte Politechniki na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej

2017-04-02
, red.  Andrzej Bąk

Podobnie jak w latach ubiegłych, w organizację dni otwartych na Politechnice Rzeszowskiej zaangażowało się wielu pracowników i studentów Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej.

W czwartek, 30 marca 2017 r., uczniowie szkół z Podkarpacia mieli okazję zapoznać się z ofertą dydaktyczną i pooglądać laboratoria wydziałowe. Zwiedzanie rozpoczynało się od stoiska zorganizowanego w holu bud. V, następnie zainteresowani przechodzili do budynku K, gdzie mogli oglądnąć:  Laboratorium Technik Laserowych, Laboratorium Biofizyczne, Laboratorium Spektroskopii Dielektrycznej oraz studenckie pracownie fizyczne. Niewątpliwą atrakcją tego dnia był plenarny wykład pt. Jak licytować, by nie żałować? wygłoszony przez dr. J. Dronkę z Zakładu Topologii i Algebry.  Tradycyjnie już nieodzowną częścią imprez popularnonaukowych organizowanych przez nasz Wydział są pokazy z fizyki, które tym razem zostały zorganizowane w bud. V. Pieczę nad demonstracjami sprawował mgr inż. Julian Traciak wraz z kołem naukowym ERG.

W kolejnym dniu, w piątek Politechnikę tłumnie odwiedzili mieszkańcy Rzeszowa w ramach organizowanych  III Nocnych Spotkań z Nauką, które zaczęły się o godz. 15 i miały trwać do godz. 22:00. Zainteresowanie było jednak tak duże, że trudno było zakończyć je zgodnie z założonym harmonogramem. Z każdą godziną przybywało osób zainteresowanych poznaniem naszej Uczelni „od środka”. Dla niektórych było to zainteresowanie związane ze zbliżającym się wyborem przyszłego kierunku studiów, a korzystając z okazji mogli oni porozmawiać ze studentami Wydziału. Dla innych, już studiujących na Politechnice, Nocne Spotkania z Nauką były szansą do obejrzenia laboratoriów na wszystkich wydziałach Politechniki. Część osób odwiedzających Politechnikę odbyła podróż sentymentalną przyprowadzając swoje dzieci do miejsc, w których kiedyś sami spędzili mnóstwo czasu.

W ramach Nocy Nauki można było wziąć udział w Pokazach z Fizyki, które tym razem odbywały się w kilku miejscach podzielonych tematycznie: prof. T. Więcek prezentował zjawiska związane z laserami, dr  J. Mamczur, dr  L. Pyziak i mgr inż. M. Malicka prezentowali zjawiska optyczne, mgr inż. J. Traciak razem z mgr inż. S. Kudłą i kołem naukowym ERG prezentowali zjawiska fizyczne w bud. V, a studenci Inżynierii Medycznej prezentowali nowoczesne laboratorium dydaktyczne Fizycznych Podstaw Inżynierii Medycznej.

Wszystkim zaangażowanym w organizację dni otwartych i promocję naszego Wydziału: studentom i pracownikom składamy serdeczne podziękowania.