Strona: Doktorat w Katedrze Fizyki i Inżynierii Medycznej / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Doktorat w Katedrze Fizyki i Inżynierii Medycznej

2022-11-10

W dniu 5.10.2022 roku na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej odbyła się uroczysta obrona pracy doktorskiej zatytułowanej Mechatroniczny system prowadzenia pojazdu dla osób z niepełnosprawnością, której autorem jest  mgr inż. Wiesław Szaj z Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej.

Promotorem rozprawy doktorskiej był dr hab. inż. Sławomir Miechowicz, prof. PRz, zaś promotorem pomocniczym dr hab. inż. Jacek Pieniążek, prof. PRz. Recenzentami rozprawy byli dr hab. inż. Mariusz Giergiel, prof AGH i dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. Politechniki Śląskiej.

W rozprawie doktorskiej przedstawiono analizę zagrożeń, problemów podczas manewrowania wózkiem dla osób z niepełnosprawnościami w wąskich ciągach komunikacyjnych, jak również opis konstrukcji opracowanego mechatronicznego systemu unikania kolizji, opartego o skanery laserowe LiDAR 2D.

W pracy zaprezentowano również elementy systemu kierowania pojazdem. Opracowany obrotowy moduł skanujący umożliwia wygenerowanie trójwymiarowej sceny na podstawie serii pomiarów 2D otoczenia. Opisano metodę unikania kolizji opierającą się o przestrzenną mapę otoczenia oraz trójwymiarowy model pojazdu mieszczący w swej objętości wózek z użytkownikiem. Metoda definiuje wymaganą strefę bezpieczeństwa, która jest funkcją czasu i prędkości chwilowej pojazdu. Opisano model matematyczny rozwijania bryły wózka oraz metodę oceny ryzyka kolizji rozwiniętej bryły z elementami otoczenia. W pracy przedstawiono również opis przeprowadzonych symulacji numerycznych, badań laboratoryjnych – testy działania systemu, wnioski oraz kierunki dalszych badań.

W dniu 26.10.2022 roku Rada Dyscypliny nadała stopień doktora panu mgr inż. Wiesławowi Szajowi w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna.

Panu doktorowi inżynierowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!