Strona: Fizyka cząstek elementarnych - seminarium dla studentów / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Fizyka cząstek elementarnych - seminarium dla studentów

2019-03-28
, red.  Andrzej Bąk

W czwartek, 04.04.2019 godz. 16:00 w sali V6 odbędzie się seminarium dla studentów pt. Fizyka cząstek elementarnych, Podróż do wnętrza Wszechświata. Seminarium poprowadzi dr Maciej Trzebiński z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk.

Abstrakt:

Podczas seminarium przedyskutujemy pokrótce najbardziej podstawowe pytania w fizyce:

• z czego składa się Wszechświat?
  • jakie zasady rządzą jego ewolucją?
  • jakie są jego początki?
  • i jaki jest jego koniec?

Nasza podróż rozpocznie się od krótkiego wprowadzenia w tematykę - omówię obecny stan wiedzy na temat najbardziej podstawowych struktur Wszechświata. Następnie przejdę do krótkiego opisu narzędzi używanych do badań: akceleratorów oraz detektorów cząstek. Na przykładzie odkrycia bozony Higgsa, wyjaśnię w jaki sposób możemy dokonać odkryć innych egzotycznych składników materii. Podróż zakończy się wypunktowaniem kilku bardzo ważnych pytań, na które wciąż nie mamy odpowiedzi. Być może Wy dołączycie kiedyś do tych badań i dokonacie fascynujących odkryć :)