Strona: I Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych już za nami / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

I Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych już za nami

2023-01-23
, red.  M.Wołowiec-Musiał

W dniu 11.01.2023 r. w ramach III Kongresu Edukacyjnego IT i Szachy na Politechnice Rzeszowskiej rozegrany został I Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych, w którym udział wzięły 23 drużyny reprezentujące szkoły średnie z Podkarpacia.

Rozgrywkom sportowym towarzyszyły wykłady przygotowane przez pracowników naukowych Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej oraz warsztaty prowadzone przez studentów zrzeszonych w kołach naukowych naszego wydziału. Wykłady zorganizowane zostały w ramach  objętego patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty działania Z technikum na politechniki, będącego częścią zadania pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA”.

Wydarzenie, w którego organizację włączyli się pracownicy i studenci WMiFS przyciągnęło na Politechnikę Rzeszowską blisko 200 uczniów wraz z nauczycielami. Spotkanie z uczniami było okazją do zapoznania ich z ofertą edukacyjną uczelni,  a w szczególności z kierunkami prowadzonymi na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej.

Honorowy patronat nad turniejem szachowym objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, zaś nagrody dla zwycięskich drużyn oraz najlepszych zawodników na poszczególnych szachownicach ufundowali Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie oraz Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Zwycięzcami w rozgrywkach drużynowych zostali:

I miejsce – Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek w Rzeszowie,

II miejsce – Zespół Szkół Licealnych w Leżajsku,

III miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzozowie.

Mamy nadzieję, że II Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych i towarzyszące mu wydarzenia przyciągną na Politechnikę Rzeszowską równie wielu młodych miłośników gry w szachy oraz pasjonatów matematyki i sztucznej inteligencji.