Strona: II Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

II Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych

2024-06-06
, red.  Sławomir Wolski

W dniu 6.06.2024 r. w odbyła się kolejna,  już II edycja Politechnicznego Turnieju Szachowego Szkół Ponadpodstawowych, w którym udział wzięło 9 drużyn reprezentujących szkoły z Podkarpacia.

Organizatorem turnieju była Politechnika Rzeszowska, Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej przy wsparciu Fundacji Edukacyjnej IT i Szachy, Fundacji Medyk dla Zdrowia i Stowarzyszenia Podkarpacki Klaster Zdrowia i Profilaktyki. Początki turnieju i jego pomysł są związane z się z większym wydarzeniem – Kongresem Edukacyjnym IT i Szachy , którego pomysłodawcą był Pan Maciej Karasiński.

Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacki Kurator Oświaty. .

Zacięte rozgrywki prowadził międzynarodowy sędzia szachowy Pan Marian Bysiewicz wraz z  Panią Iwoną Flisiak która również jest sędzią szachowym i jednocześnie Wizytatorem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Medalistami w rozgrywkach drużynowych zostały szkoły

I miejsce –  II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie,

II miejsce – Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek w Rzeszowie,

III miejsce – Zespół Szkół Licealnych w Leżajsku.

Kolejne miejsca przypadły w udziale:

IV miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu,

V miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie,

VI miejsce – Liceum Ogólnokształcące w Dubiecku,

VII miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie,

VIII miejsce - XII Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie,

IX miejsce – I Liceum ogólnokształcące w Rzeszowie (2-ga drużyna).

Medale i nagrody ufundował gospodarz Turnieju - Rektor Politechniki Rzeszowskiej, a puchary zostały przekazane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Oprócz samego turnieju uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu inauguracyjnego pt. W krainie szyfrów, czyli krótka historia kryptologii, który wygłosiła Prodziekan ds. kształcenia,  dr Małgorzata Wołowiec Musiał.

Wyrażamy nadzieję, że kolejna edycja Politechnicznego Turnieju Szachowego Szkół Ponadpodstawowych i towarzyszące mu wydarzenia będą przyciągać na Politechnikę Rzeszowską coraz więcej młodych miłośników gry w szachy oraz pasjonatów nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych.