W dniu 6.06.2024 r. w odbyła się kolejna, już II edycja Politechnicznego Turnieju Szachowego Szkół Ponadpodstawowych, w którym udział wzięło 9 drużyn reprezentujących szkoły z Podkarpacia.
Organizatorem turnieju była Politechnika Rzeszowska, Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej przy wsparciu Fundacji Edukacyjnej IT i Szachy, Fundacji Medyk dla Zdrowia i Stowarzyszenia Podkarpacki Klaster Zdrowia i Profilaktyki. Początki turnieju i jego pomysł są związane z się z większym wydarzeniem – Kongresem Edukacyjnym IT i Szachy , którego pomysłodawcą był Pan Maciej Karasiński.
Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacki Kurator Oświaty. .
Zacięte rozgrywki prowadził międzynarodowy sędzia szachowy Pan Marian Bysiewicz wraz z Panią Iwoną Flisiak która również jest sędzią szachowym i jednocześnie Wizytatorem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Medalistami w rozgrywkach drużynowych zostały szkoły
I miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie,
II miejsce – Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek w Rzeszowie,
III miejsce – Zespół Szkół Licealnych w Leżajsku.
Kolejne miejsca przypadły w udziale:
IV miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu,
V miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie,
VI miejsce – Liceum Ogólnokształcące w Dubiecku,
VII miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie,
VIII miejsce - XII Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie,
IX miejsce – I Liceum ogólnokształcące w Rzeszowie (2-ga drużyna).
Medale i nagrody ufundował gospodarz Turnieju - Rektor Politechniki Rzeszowskiej, a puchary zostały przekazane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego.
Oprócz samego turnieju uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu inauguracyjnego pt. W krainie szyfrów, czyli krótka historia kryptologii, który wygłosiła Prodziekan ds. kształcenia, dr Małgorzata Wołowiec Musiał.
Wyrażamy nadzieję, że kolejna edycja Politechnicznego Turnieju Szachowego Szkół Ponadpodstawowych i towarzyszące mu wydarzenia będą przyciągać na Politechnikę Rzeszowską coraz więcej młodych miłośników gry w szachy oraz pasjonatów nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych.