Strona: Inżynieria w praktyce - od nauczania po badania naukowe / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Inżynieria w praktyce - od nauczania po badania naukowe

2017-02-17
, red.  Andrzej Bąk

16 lutego 2017 roku na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się seminarium akademickie organizowane przez firmę National Instruments Polska we współpracy z Wydziałem Matematyki i Fizyki Stosowanej PRz. Było to jedyne na Podkarpaciu seminarium z ogólnopolskiego cyklu: Inżynieria w praktyce – Jak NI wspiera rozwój - od nauczania po badania naukowe.

Ze względu na coraz szybszy rozwój technologiczny powstaje coraz więcej wyzwań inżynieryjnych. Na pytanie jak im sprostać poświęcone są tegoroczne, sześciogodzinne spotkania, gdzie uczestnicy mogli znaleźć odpowiedzi na pytania:

• W jaki sposób nauczać podstaw elektroniki, pomiarów oraz mechatroniki w szkołach średnich, jednocześnie wzbudzając zainteresowanie inżynierią.
  • Jak połączyć teorię z praktyką w nauczaniu akademickim.
  • Jak wykorzystać nabytą wiedzę do szybszego prowadzenia światowej klasy badań naukowych.
  • Gdzie szukać źródeł finansowania laboratoriów dydaktycznych i badawczych.

Podczas rozpoczęcia, o godz. 9:00 Skala Klubu Pracownika s. P24, gdzie odbywało się Seminarium wypełniona była po brzegi osobami z Podkarpacia z które są zainteresowana wykorzystaniem systemów opartych na LabView do dydaktyki, badań naukowych i zastosowań przemysłowych. Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się z praktycznymi zastosowaniami produktów National Insrtuments: kart i zintegrowanych systemów pomiarowych,  pomiarowych systemów dydaktycznych oraz oprogramowania do akwizycji, przetwarzania i zarządzania danymi.

Mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy firmą National Instruments a naszym Wydziałem zaowocuje w niedługim  czasie uzyskaniem na WMiFS statusu LabView Academy, gdzie studenci naszego Wydziału będą mogli uzyskiwać międzynarodowe certyfikaty CLAD umiejętności posługiwania się oprogramowaniem LabView.