Strona: Nagroda im. Franka Wilczka / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Nagroda im. Franka Wilczka

2020-02-26

W 2019 roku na podstawie obopólnego porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i nowojorską Fundacją Kościuszkowską została ustanowiona Nagroda im. Franka Wilczka, której celem jest wyróżnianie młodych polskich naukowców mogących poszczycić się znaczącymi odkryciami w dziedzinie fizyki, astronomii lub nauk pokrewnych. Opiekunami nagrody są Noblista, prof. Frank Wilczek z Massachusetts Institute of Technology oraz Dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagroda w wysokości 12 000 $ amerykańskich jest fundowana przez Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ oraz Fundację Kościuszkowską.

W opinii Profesora Wilczka „Nagroda ma być dla młodych naukowców z Polski formą zachęty. Ma dać im nieco wolności naukowej i nieco pewności, którą zdobywa się w następstwie wczesnego sukcesu”.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej: https://fw-prize.fais.uj.edu.pl/web/fw-prize/start

Zgłaszanie nominacji do nagrody można wysyłać na adres fw.prize@uj.edu.pl.

Termin zgłaszania kandydatów do pierwszej edycji Nagrody im. Franka Wilczka upływa 29 lutego 2020 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 czerwca, zaś ceremonia wręczenia nagrody planowana jest we wrześniu 2020 roku.