Strona: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

2020-07-01

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej z dniem 1 czerwca 2020 r. otworzyła nabór wniosków w dwóch programach wzmacniających umiędzynarodowienie uczelni i wspierających ich działalność naukowo-badawczą oraz dydaktyczną.

Profesura Gościnna NAWA – celem programu jest wspieranie najwyższej jakości działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej prowadzonej przez polskie jednostki naukowe, poprzez włączenie w te działania zagranicznych naukowców światowej klasy. W ramach programu możliwe będzie zatrudnienie na okres 36-48 miesięcy naukowców o wybitnym dorobku międzynarodowym oraz stworzenie dla nich grupy projektowej. Program obejmuje pokrycie kosztów wynagrodzenia zaproszonego naukowca oraz stworzonej grupy projektowej (dofinansowanie maksymalnie może wynosić 3 miliony złotych). Dodatkowo jednostka naukowa może uzyskać dofinansowanie na badania podstawowe z Narodowego Centrum Nauki w postaci tzw. komponentu badawczego (400 tysięcy zł). Pierwsza edycja programu otwarta jest dla dziedzin nauk humanistycznych, społecznych i teologicznych. Edycje dla pozostałych dziedzin nauki NAWA ogłosi w kolejnych latach.

STER Umiędzynarodowienie Szkół Doktorskich – to program, którego celem jest systemowe wsparcie Szkół Doktorskich m.in. w zakresie podniesienia jakości kształcenia i prowadzonych badań naukowych oraz zwiększenia mobilności międzynarodowej doktorantów i kadry dydaktycznej. Ze środków programu można sfinansować współpracę międzynarodową doktorantów oraz działania szkół doktorskich na rzecz pozyskania doktorantów zagranicznych.

Nabór wniosków w obu programach prowadzony będzie do dnia 31 lipca 2020 r