Strona: Około 1000 uczniów uczestniczyło w Dniach Otwartych WMiFS / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Około 1000 uczniów uczestniczyło w Dniach Otwartych WMiFS

2022-04-05

W dniach 31.03.-1.04.2022 roku odbyły się Dni Otwarte Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej. Uczestniczyło w nich blisko 1000 uczniów wraz z nauczycielami. Byli to uczniowie najlepszych szkół średnich z Rzeszowa i okolic. Gościliśmy uczniów z LO Sióstr Prezentek,  LO Sióstr Pijarek, I LO, II LO, IV LO, VI LO, VIII LO, IX LO oraz Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, a także młodzież z LO w Brzozowie.

Podczas obu dni zgromadzoną młodzież uroczyście powitali JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik oraz Prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof.PRz. Władze dziekańskie WMiFS w krótkiej prezentacji przedstawiły kierunki studiów prowadzone przez Wydział oraz perspektywy zatrudnienia absolwentów. Inauguracje Dni Otwartych uświetniły występem artystycznym studentki kierunku matematyka Panie Katarzyna Biela i Klaudia Bukała. Młodzież miała okazję uczestniczenia w wykładach i warsztatach, które zostały podzielone na trzy główne panele związane z kierunkami studiów: inżynierią i analizą danych, inżynierią w medycynie oraz matematyką. Powyższe panele zostały uzupełnione o pokazy z fizyki, a także o zwiedzanie wydziałowych laboratoriów oraz biblioteki. Wykłady, warsztaty i pokazy prowadzili nauczyciele akademiccy prowadzący zajęcia na wymienionych kierunkach, lekarze oraz pracownicy zaprzyjaźnionych dwóch firm medycznych ImplantCast i STRING, jak również studenci kół naukowych: Machine Learning, X-med oraz Foton. Podczas Dni Otwartych aktywny udział wzięli studenci z Wydziałowego Samorządu Studenckiego oraz studenci WMiFS, którzy chętnie opowiadali uczniom o studiach w trakcie zwiedzania Wydziału.

Już podczas trwania Dni Otwartych otrzymywaliśmy bardzo pozytywne uwagi od uczestników. Uczniom i nauczycielom bardzo podobała się zarówno tematyka wykładów jak i formuła tych Dni, dzięki której uczniowie uczestniczyli w wielu różnorodnych aktywnościach i mogli je dopasować do swoich zainteresowań. Pomysłodawcą i inicjatorem Dni Otwartych WMiFS był dr inż. Grzegorz Sroka z Zakładu Topologii i Algebry, a w ich organizację włączyli się pracownicy Wydziału. Podczas wielu intensywnych i długotrwałych prac zespołu złożonego z pracowników WMiFS została opracowana autorska i innowacyjna formuła tych Dni w postaci paneli tematycznych związanych z kierunkami studiów, warsztatów ze studentami kół naukowych, pokazów z fizyki oraz zwiedzania laboratoriów i uczelni.

Udział tak dużej liczby uczniów ze szkół średnich, ogromne zainteresowanie z ich strony wszystkimi panelami i dodatkowo liczne zapytania ze strony nauczycieli i uczniów o kolejne takie wydarzenia organizowane przez nasz Wydział  pozwala nam uznać Dni Otwarte za bardzo udaną inicjatywę. Jednocześnie mamy nadzieję, że z wieloma uczniami spotkamy się na uczelni już jako studentami Politechniki Rzeszowskiej.

Wszystkim pracownikom i studentom WMiFS, którzy włączyli się w organizację i przeprowadzenie Dni Otwartych bardzo dziękujemy za ich trud i zaangażowanie!