W dniach 10.-12. października Patrycja Śliż i Marcin Szpytma, studenci 4. roku Inżynierii Medycznej uczestniczyli w międzynarodowej szkole na Uniwersytecie Lizbońskim w Portugalii. Szkoła ta została zorganizowana w ramach projektu COST Action CA 15119 - Overcoming Barriers to Nanofluids Market Uptake (NANOUPTAKE), którego jednym z koordynatorów jest dr inż. Gaweł Żyła - adiunkt w Katedrze Fizyki i Inżynierii Medycznej. Studenci mieli okazję zdobyć nie tylko najnowszą wiedzę z zakresu nanotechnologii materiałowych ale również zapoznać się z budową i zastosowaniem nowoczesnego sprzętu badawczego wykorzystywanego w tej dziedzinie. Jednocześnie przedstawione zostały im problemy jakie wiążą się prowadzeniem badań z nanomateriałami.
Równocześnie ze szkołą odbywała się międzynarodowa konferencja naukowa The European Symposium on Nanofluids (ESNf), w której udział wzięło kilkudziesięciu naukowców z całego świata. Dla studentów była to zatem świetna okazja do wysłuchania wielu referatów naukowych na światowym poziomie i osobistej rozmowy z naukowcami zajmującymi się na co dzień nanotechnologią.
Warto wspomnieć, że zagadnienia przedstawione zarówno podczas szkoły jak i konferencji były ściśle związane z tematami prac dyplomowych realizowanych przez studentów w Katedrze Fizyki i Inżynierii Medycznej WMiFS PRz.
Wyjazd został w całości sfinansowany ze środków akcji COST Action CA 15119 - Overcoming Barriers to Nanofluids Market Uptake.