Strona: Posiedzenie Rady Gospodarczej przy WMiFS / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Posiedzenie Rady Gospodarczej przy WMiFS

2023-05-05
, red.  U.Bednarz, S.Wolski
Uczestnicy spotkania na WMiFS

W dniu 18.04.2023 roku w odbyło się posiedzenie Rady Gospodarczej przy Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej. W spotkaniu wzięła udział większość interesariuszy zewnętrznych powołanych do Rady Gospodarczej, a także władze wydziału, kierownicy jednostek organizacyjnych, przewodniczący dyscyplin oraz wydziałowy kierownik praktyk.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji prowadzonych aktywności na wydziale, przybliżeniu ważniejszych wydarzeń jakie miały miejsce w ostatnich latach oraz osiągnięć pracowników i studentów naszego wydziału. Prezentację przedstawił dr Sławomir Wolski, prodziekan ds. rozwoju.

Dziekan Wydziału, dr hab. Czesław Jasiukiewicz, prof. PRz,  zapoznał uczestników z nową inicjatywą pracowników wydziału jaką jest budowa systemu rejestracji i monitoringu małych obiektów kosmicznych pochodzenia naturalnego (meteoroidy) i sztucznego (śmieci kosmiczne) wpadających w górne warstwy atmosfery nad  obszarami Podkarpacia i sąsiednimi. Centralną  częścią  systemu  jest radiolatarnia  (nadajnik  +  antena)  emitująca  falę elektromagnetyczną w paśmie 50 MHz i mocy ok. 100W.  Elementami peryferyjnymi systemu są odbiorniki tworzące sieć na obszarze objętym monitoringiem.

Podczas ciekawej dyskusji omówiono perspektywy rozwoju wydziału, w tym potrzebę utworzenia nowego kierunku studiów w dyscyplinie nauki fizyczne, doskonalenie istniejących kierunków,  możliwości realizacji praktyk, staży i włączanie specjalistów praktyków w proces  dydaktyczny. Przedyskutowano także możliwości realizacji wspólnych projektów badawczych i pozyskiwanie grantów.

Wszystkim zebranym gorąco dziękujemy za owocną dyskusję i spotkanie.