Strona: Pozytywna opinia Prezydium PKA w sprawie uruchomienia kierunku INŻYNIERIA I ANALIZA DANYCH na WMIFS / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

2018-10-17

Uchwałą Nr 615/2018 z dnia 11 października 2018 r. Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej pozytywnie zaopiniowało wniosek Politechniki Rzeszowskiej o nadanie Wydziałowi Matematyki i Fizyki Stosowanej uprawnień do prowadzenia kształcenia na kierunku “inżynieria i analiza danych” na poziomie studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym.

Ogromna ilość i złożoność powstających informacji oraz napływających danych cyfrowych jest zjawiskiem globalnym, mającym bezpośredni wpływ na konieczność efektywnego zarządzania zasobami danych, co stanowi wyzwanie dla współczesnego świata. Szacuje się, że obecnie internet liczy ponad 8 ZB danych, przy czym wzrost ilości danych rośnie w tempie dwucyfrowym i w 2020 roku będzie to około 45 ZB. Ma to bezpośredni związek z rozwojem nowoczesnych technologii i urządzeń, coraz szerzej dostępnych zarówno dla firm jak i osób indywidualnych. Prawidłowe wyszukiwanie, gromadzenie, przechowywanie, analiza, wizualizacja i interpretacja danych odgrywają zatem kluczową rolę nie tylko dla rozwoju gospodarki, lecz także dla rozwoju społecznego i kulturalnego.

Możliwości przetwarzania dużej ilości danych o różnym typie i złożoności, pochodzących z różnych źródeł informacyjnych, znajdują zastosowania komercyjne oraz naukowo-badawcze. Zastosowania komercyjne dotyczą praktycznie każdej branży gospodarki. Zarówno duże koncerny, jak i małe przedsiębiorstwa, dostrzegają potrzebę gromadzenia informacji i ich przetwarzania w taki sposób, aby posiadać ciągłą wiedzę o rynku, w którym funkcjonują, a także reagować na zachodzące w nim zmiany. Większa dostępność danych i ich dokładniejsza analiza mają wpływ na trafność podejmowanych decyzji. Prowadzi to do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku, zwiększenia wydajności pracy, obniżenia kosztów pracy i produkcji, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie zysków. Stąd zapotrzebowanie na analityków danych stale rośnie, co potwierdzają wyniki analizy rynku autorstwa InsightExpress, według których 8 na 10 polskich menedżerów IT uważa, iż analiza danych będzie stanowić trzon strategii ich przedsiębiorstw w ciągu najbliższych lat. Z punktu widzenia nauki nowe technologie gromadzenia i przetwarzania danych umożliwiają prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych. Niemniej jednak z przygotowaniem, obróbką i analizą danych wiążą się wyzwania technologiczne, jak również te związane z samą strukturą danych. Wyzwania technologiczne dotyczą opracowywania innowacyjnych narzędzi, algorytmów, programów użytkowych oraz innych rozwiązań informatycznych i inżynierskich, stanowiących bazę dla całego procesu związanego z wykorzystywaniem danych. Ponadto do przeprowadzenia prawidłowej analizy danych niezbędna jest obszerna wiedza matematyczna i informatyczna, co wiąże się z potrzebą kształcenia na odpowiednio wysokim poziomie.

Uruchamiany przez Wydział kierunek studiów inżynieria i analiza danych wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu rynku pracy. Będzie to jeden z niewielu kierunków w Polsce, przygotowujący wykwalifikowaną kadrę inżynierów, analityków danych oraz jedyny tego typu kierunek prowadzony na uczelni publicznej południowo-wschodniej Polski. Wsparciem dla WMiFS w prowadzeniu tego kierunku będzie Wydział Elektrotechniki i Informatyki PRz.