Strona: Prace dyplomowe Inżynierii Medycznej na finiszu / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Prace dyplomowe Inżynierii Medycznej na finiszu

2018-01-20
, red.  S. Miechowicz, fot. S. Wolski

W ramach prac dyplomowych z zakresu komputerowego modelowania struktur anatomicznych powstają modele fizyczne do planowania i symulacji zabiegów chirurgii rekonstrukcyjnej narządów ruchu oraz ortopedii. Prace są realizowane przez studentów 4 roku, kierunku Inżynieria Medyczna na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej we współpracy z Katedrą Konstrukcji Maszyn.

Studenci naszego kierunku aktywnie współpracują przy realizacji projektów z lekarzami szpitali współpracujących z Politechniką Rzeszowską. Opiekunami prac są dr hab. inż. S. Miechowicz oraz dr inż. T. Kudasik z Katedry Konstrukcji Maszyn WBMiL. Prace dotyczą przetwarzania danych obrazowych DICOM uzyskanych z rentgenowskiej tomografii komputerowej (CT/CBCT) oraz tomografii rezonansu magnetycznego (MRI). Zastosowanie zaawansowanych technik przetwarzania danych obrazowych umożliwia rekonstrukcje 3D skomplikowanych modeli anatomicznych struktur kostnych i tkanki miękkiej. W wielu przypadkach zachodzi konieczność pracochłonnej obróbki danych, a szczególnie redukcji artefaktów obrazowych powstałych w badaniach CT.

W pracach studentów wdrażane są nowoczesne techniki AM/RP (Rapid Prototyping). Wydruki 3D, od projektu 3D do gotowego modelu fizycznego są realizowane przez samych studentów pod okiem pracowników Katedry Inżynierii Medycznej (mgr inż. J. Traciak). Tego typu modele pozwalają na efektywne planowanie zabiegów i operacji przez zespoły lekarskie, a prace naszych studentów, przyszłych absolwentów będą w tym bardzo pomocne. Nabyte doświadczenie w modelowaniu 3D i wykorzystaniu nowoczesnych technik wytwarzania będzie procentować w karierze zawodowej naszych absolwentów.