Strona: Specjaliści z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie prowadzili zajęcia dla studentów Inżynieria i analiza danych / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

2023-04-11
, red.  Teresa Matuła
Zajęcia ze specjalistami z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie

W ostatnim tygodniu marca br. studenci II i III roku studiów stacjonarnych kierunku Inżynieria i Analiza Danych Politechniki Rzeszowskiej wzięli udział w zajęciach, które przeprowadzili specjaliści z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Zajęcia, które miały charakter praktyczny, zostały przeprowadzone w ramach projektu pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – zadanie 4. Szkoła twórczego działania”.

W dniach 28-30.03.2023 r. ponad 60 studentów II roku na kierunku Inżynieria i Analiza Danych wzięło udział w praktycznych ćwiczeniach prowadzonych przez  Panią Teresę Matułę, starszego specjalistę w Ośrodku Inżynierii Danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. W ramach zajęć z przedmiotu Statystyczna analiza danych studenci zapoznali się z organizacją statystyki publicznej w Polsce oraz funkcjonowaniem Ośrodka Inżynierii Danych. Mieli możliwość dowiedzieć się, jak wygląda praca osób zatrudnionych w ośrodku na stanowiskach matematycznych i programistycznych, jak również praca statystyka w różnych komórkach urzędu, zajmujących się obsługą badań statystycznych oraz gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem danych statystycznych. Pracownik urzędu omówił uczestnikom kolejne etapy procesu analizy danych oraz szczegółowe zadania, które są podejmowane na każdym z nich, by od „surowych” danych przejść do informacji wynikowych. Zagadnienia omówione zostały na przykładzie analizy danych typu big data prowadzonej w Ośrodku Inżynierii Danych na potrzeby statystyk z dziedziny turystyki. Studenci poinformowani zostali również o zasobach (bazy danych, publikacje, wskaźniki, statystyki eksperymentalne, itp.) udostępnianych na stronach Głównego Urzędu Statystycznego, regionalnych urzędów statystycznych i Eurostatu, z których mogą skorzystać na potrzeby projektów realizowanych podczas zajęć, czy w przyszłości wykorzystać do przygotowania prac inżynierskich.

Zajęcia dla ok. 70 studentów III roku na kierunku Inżynieria i Analiza Danych przeprowadziła Pani Agnieszka Giemza, specjalista w Dziale Statystyki Matematycznej w Ośrodku Inżynierii Danych. Prowadzone ćwiczenia obejmowały zagadnienia z zakresu Zastosowania procesów stochastycznych. Studenci podczas spotkania zapoznali się z definicją procesu stochastycznego (losowego). Omówione zostały, m.in. proces urodzin i śmierci oraz zastosowania łańcuchów Markowa. Na zajęciach zaprezentowane zostały praktyczne zastosowania procesów stochastycznych w pracach metodologicznych działu.

Zajęcia prowadzone przez specjalistów Urzędu Statystycznego w Rzeszowie zrealizowane w ramach projektu pozwoliły studentom na poznanie statystyki publicznej „od środka” oraz pozyskanie wiedzy na temat pracy w instytucji. Uczestnicy spotkań mieli okazję zestawić wiedzę zdobywaną podczas studiów z praktycznym jej wykorzystaniem w statystyce. Podczas spotkań z przedstawicielami pracodawcy studenci mieli możliwość zadawania pytań i uzyskali informacje o możliwości realizacji praktyk zawodowych w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie i jego oddziałach w Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.