Strona: Studentka matematyki Akademicką Mistrzynią Portugalii w szachach / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Studentka matematyki Akademicką Mistrzynią Portugalii w szachach

2018-06-07
, red.  Urszula Bednarz

Miło nam poinformować, że pani Angelika Władyka studentka drugiego roku matematyki studiów drugiego stopnia, przebywająca w semestrze letnim na Uniwersytecie w Covilha  w Portugalii w ramach programu Erasmus+, została Akademicką Mistrzynią Portugalii w turnieju szachowym.

Akademickie Mistrzostwa Portugalii odbyły się w Lizbonie w Museu Nacional do Desporto w dniach 2 i 3 maja 2018 roku.

Pierwszego dnia odbył się turniej Szachów Błyskawicznych. W środowisku szachistów nazywany „blitz.” Każdy z graczy ma do dyspozycji po 5 minut do namysłu na całą partię. Turnieje te, ze względu na swoją szybkość, są bardzo widowiskowe. W tej konkurencji nasza studentka nie miała sobie równych i  zdobyła pierwsze miejsce.

W drugim dniu odbył się turniej Szachów Szybkich (lub aktywnych), zwanych wśród szachistów „rapid”. W tej konkurencji każdy z graczy ma do dyspozycji 15 minut plus 10 sekund po każdym wykonanym posunięciu.  Pani Angelika w tej konkurencji zajęła drugie miejsce. Okazało się, że uległa studentce, z którą spotkała się w 2012 roku w Pradze na  Mistrzostwach Europy. Przy czym wtedy startowały w różnych grupach wiekowych.

Zawody rozgrywano systemem każdy z każdym. Pani Angelika Władyka nie miała większego problemu z pokonaniem innych uczestników zawodów. Jak sama wspomina dla niej trudne do wygrania były partie tylko z trzema zawodniczkami. Pozostałe wygrane przychodziły jej łatwo.

W turnieju wystąpili szachiści z całej Portugalii m.in. Porto, Aveiro, Leiria, Fatima, Tomar, Minho, a także  z Azorów z Terceiry.

Pomimo, że była jedyną zagraniczną studentką na turnieju i  zdobyła aż 2 medale  spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony portugalskich rywali. Wiele osób było  zainteresowanych studiami w Polsce w ramach programu Erasmus oraz zwiedzaniem naszego kraju. Ciekawi byli również jak Polka odbiera zwyczaje, język i kulturę ich kraju.

Uczelnia, na której przebywa w tym semestrze pani Angelika zapewniła studentce transport, zakwaterowanie oraz wyżywienie podczas całego turnieju. Pani Władyka wspomina, że zapłaciła  tylko 10 euro na wpisowe do sekcji sportowej, a zyskała bezcenny tytuł Akademickiej Mistrzyni Portugalii i piękne wspomnienia.

Pani Angelice serdecznie gratulujemy tak spektakularnego sukcesu!

Mamy nadzieję, że jej historia zachęci innych studentów do wyjazdów w ramach programu Erasmus+. Widać, że można połączyć naukę z realizowaniem swoich pasji i sięgać po najwyższe nagrody spełniając przy tym swoje marzenia.