W dniu 22-03-2019 odbyło się seminarium na temat symulacji w nauce i przemyśle. Z ramienia uczelni organizatorami spotkania były: Katedra Konstrukcji Maszyn WBMiL oraz Katedra Fizyki i Inżynierii Medycznej WMiFS. Seminarium poświęcone było tematyce wykorzystania środowiska obliczeniowego ANSYS w procesie projektowania urządzeń i konstrukcji powiązanych z inżynierią medyczną oraz przemysłem samochodowym i lotniczym.
Środowisko obliczeniowe ANSYS pozwala na prowadzenie zaawansowanych symulacji i analiz numerycznych z wykorzystaniem MES w wielu dziedzinach techniki z uwzględnieniem szeroko pojętej mechaniki, mechaniki płynów, zagadnień elektrotechniki i elektroniki, wymiany ciepła oraz optoelektroniki.
Spotkanie prowadzone było przez pracowników firmy MESco, która jest wiodącym dystrybutorem wymienionego oprogramowania w Polsce. W trakcie seminarium przedstawili obszary zastosowań oprogramowania Ansys. Omówili fazy wykorzystania tego środowiska w zakresie symulacji i analiz w procesie powstawania gotowego produktu.
Podczas spotkania omówiono także dotychczasową współpracę Politechniki Rzeszowskiej i firmy MESco w zakresie promocji, dostępności programu ANSYS i wsparcia w zakresie materiałów szkoleniowych dla pracowników i studentów Politechniki Rzeszowskiej. Firma MESco jest dostarczycielem programu ANSYS dla PRz ponadto w ramach podpisanej w 2018r umowy partnerskiej PRz korzysta z dodatkowego pakietu licencji programu ANSYS zawierającego licencje dydaktyczne i naukowe.
Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem pracowników i studentów PRz: sala wykładowa V2 była wypełniona po brzegi. Po seminarium odbyły się warsztaty szkoleniowe, w których udział wzięła dwudziestoosobowa grupa pracowników PRz.
Pod adresem https://ansys.prz.edu.pl/ znajduje się witryna zawierająca bieżące informacje dotyczące możliwości wykorzystania środowiska obliczeniowego ANSYS na Politechnice Rzeszowskiej.