Strona: Trzy granty dla naszego Wydziału w III edycji konkursu PCI / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Trzy granty dla naszego Wydziału w III edycji konkursu PCI

2021-12-21

W dniu 16 grudnia 2021 r. Komitet Alokacji Zasobów Podkarpackiego Centrum innowacji dokonał wyboru najlepszych projektów spośród złożonych w ramach III naboru na prace B+R jednostek naukowych. Wśród nich trzy granty z naszego wydziału uzyskały finansowanie:
1.       Personalizowane szablony nawigacyjne zwiększające efektywność operacji chirurgii ortopedycznej (lider dr n. med. Piotr Biega).
2.       Algorytm pozycjonowania projekcji USG z użyciem uczenia maszynowego (lider dr inż. Marcin Kowalik).
3.       System wykrywania zmian przerzutowych w niskodawkowych obrazach RTG-TK z użyciem metod uczenia maszynowego (lider dr Sławomir Wolski).

Pozytywnie zostały ocenione także projekty – obecnie znajdujące się na liście rezerwowej:
1.    Metody uczenia maszynowego w modelowaniu i analizie wpływu sztywności nóg i stawów na urazy związane z aktywnością fizyczną (lider dr hab. Andrzej Włoch, prof. PRz)
2.    Opracowanie modelu i wytworzenie prototypu wielofunkcyjnego stolika do wózka inwalidzkiego dla osób z niepełnosprawnościami (lider dr hab. inż. Tomasz Więcek, prof. PRz).

Oprócz tych grantów pracownicy naszego wydziału będą brać udział w projektach badawczych pozyskanych w ramach 3 naboru we współpracy z innymi uczelniami Podkarpacia oraz innymi wydziałami Politechniki. Dr hab. Andrzej Włoch, prof. PRz jest członkiem zespołu, który uzyskał grant na realizację projektu Algorytmy sterowania statkiem powietrznym wykorzystujące elementy sztucznej inteligencji ALGOL. Projekt będzie realizowany pod kierownictwem dr hab. inż. Tomasza Rogalskiego, prof. PRz z WBMiL. Dr inż. Mariusz Trybus włącza się we współpracę międzyuczelnianą w ramach projektu Nowe wzory użytkowe mankietów naramiennych do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi o nietypowych wymiarach kończyn górnych. Projekt będzie realizowany przez Uniwersytet Rzeszowski.
Do konkursu wpłynęło 178 wniosków, z czego 175 zostało zakwalifikowanych jako spełniające kryteria formalne. W wyniku oceny merytorycznej przeprowadzonej przez ekspertów zewnętrznych 134 wnioski otrzymały rekomendację do dofinansowania, a 44 wnioski (które nie uzyskały wymaganego minimum punktowego) nie otrzymały rekomendacji do dofinansowania.