W dniu 27 maja Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie. Pracownicy WMiFS dr hab. inż. Tomasz Więcek, dr Łukasz Dubiel, mgr inż. Wiesław Szaj, dr Ryszard Stagraczyński oraz mgr inż. Michał Wanic przygotowali dla naszych gości zajęcia w Laboratorium Czujników Światłowodowych, Laboratorium Metod Fizycznych w Technice i Medycynie oraz Laboratorium Podstaw Elektrotechniki I Elektroniki.
W Laboratorium Czujników Światłowodowych zaprezentowano doświadczenie pomiaru temperatury tranzystora z wykorzystaniem czujników światłowodowych, co pozwala na pomiar nie tylko temperatury oleju (chłodziwa) jak ma to miejsce przy tradycyjnych czujnikach temperatury, ale także bezpośrednio na uzwojeniu transformatora. Dzięki temu można precyzyjnie monitorować stan urządzenia.
W Laboratorium Metod Fizycznych w Technice i Medycynie oraz Laboratorium Podstaw Elektrotechniki i Elektroniki zaprezentowano doświadczenie z tomografem komputerowym, miniaturową wersję używanych w szpitalach aparatów do tomografii. Za pomocą promieniowania X sprawdzono wewnętrzną budowę taśmy mierniczej.
W ramach Laboratorium Podstaw Elektrotechniki i Elektroniki zostały zaprezentowane dwa doświadczenia: regulacja mocy w obwodzie prądu stałego za pomocą PWM i zasadę działania prostownika jednopołówkowego. Pierwsze dotyczy sposobu sterowania, który używa się m.in. do sterowania silnikami DC, drugie w uproszczony sposób pokazywało w jaki sposób następuje zmiana prądu zmiennego w prąd stały, jaka zachodzi w zasilaczach.
Jedna z grup dodatkowo zwiedziła I pracownię fizyczną - elektryczność, gdzie po krótce zostały opisane doświadczenia związane m.in. z pomiarem temperatury za pomocą termopar, czujników platynowych.
Druga grupa miała okazję zobaczyć dyfrakcję elektronów co stanowiło przyczynę do krótkiego opowiadania na temat akceleratorów cząstek takich jak używa się m.in. w wielkim zderzaczu hadronów.
Przedstawione zagadnienia cieszyły się zainteresowaniem wśród naszych gości. Cieszymy się, że mogliśmy wzbogacić wiedzę zaproszonych uczniów – w przyszłości być może naszych studentów.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom oraz uczniom za wizytę i zapraszamy do studiowania na naszym Wydziale!.