Strona: Vitalii Morskyi student inżynierii i analizy danych laureatem konkursu INTERSTUDENT 2023 / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

2023-02-14
, red.  U.Bednarz
Vitalii Morskyi

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że student 3 roku inżynierii i analizy danych Vitalii Morskyi został laureatem XIII edycji konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce INTERSTUDENT 2023 w kategorii studia licencjackie.

Konkurs INTERSTUDENT, organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach programu „Study in Poland”, realizowanego wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), w pełni koncentruje się na środowisku studentów zagranicznych w Polsce. Kapituła wskazuje laureatów spośród cudzoziemców studiujących w polskich uczelniach na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich w uczelniach publicznych i niepublicznych na studiach w języku polskim i języku obcym. Nagrodą wyróżniane są osoby, których działalność wzbogaca lokalne środowisko akademickie i buduje pomosty między kulturami.

Pan Vitalii Morskyi jest nie tylko bardzo zdolnym studentem (o średniej 5,0), ale również przewodniczącym Koła Naukowego Machine Learning, z którym brał udział w wielu prestiżowych konkursach i hackathonach oraz zdobywał nagrody. Ponadto brał aktywny udział w konferencjach naukowych, na których wygłaszał referaty. Jest współautorem publikacji naukowej. Pan Vitalii angażuje się również w wydarzenia promujące nasz wydział takie jak: II Kongres edukacyjny IT i Szachy oraz Dni Otwarte WMiFS. Ponadto dzięki doskonałej zdolności języka angielskiego zaangażował się w projekt Erasmus Budda, komunikując się ze studentami z uczelni partnerskich. Obecnie wspiera trzech studentów z programu Erasmus w rozwiązywaniu problemów socjalno-bytowych i urzędowych, starając się jednocześnie integrować cudzoziemców ze środowiskiem akademickim. Inną dziedziną, oprócz działalności naukowej, w którą angażuje się pan Vitalii, jest aktywność społeczna, obejmująca pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Asystował jako tłumacz języka ukraińskiego i pomagał wojennym uchodźcom ze swojego kraju w Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie. Pracował jako wolontariusz w Centrum Pomocy Ukrainie przy Politechnice Rzeszowskiej, nadzorował zbiórkę artykułów i organizował ich transport na Ukrainę.

Biorąc pod uwagę te wszystkie osiągnięcia kapituła konkursu postanowiła nagrodzić naszego studenta tak prestiżowym wyróżnieniem. Wręczenie nagród odbyło się na gali 9 lutego w Pałacu Branickich w Białymstoku, podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2023”. Po wręczeniu nagrody pan Vitalii Morskyi wygłosił następujące przemówienie w języku angielskim:

"Drodzy Państwo, do końca nie jestem pewien, czy to nie sen.
Przepełniają mnie teraz... chyba trzy uczucia: radość, wdzięczność i wiara.
Radość z tego, że jest to jedna z największych nagród w moim życiu.
Jestem wdzięczny przede wszystkim mojej Alma Mater - Politechnice Rzeszowskiej - wspaniałej uczelni, gdzie pracują prawdziwi specjaliści, którym bardzo zależy na rozwoju studentów.
No i wierzę, że ta wielka przyjaźń, która zaistniała pomiędzy Ukrainą a Polską w ten trudny czas dla mojej ojczyzny, już nigdy nie wygaśnie, a będzie tym głównym czynnikiem wzajemnego wsparcia i wspólnego rozwoju naszych krajów."

Panu Studentowi serdecznie GRATULUJEMY i życzymy wielu kolejnych sukcesów!

Więcej informacji o konkursie INTERSTUDENT 2023 znajduje się na stronie http://studyinpoland.pl/interstudent/