Strona: Wykłady otwarte i demonstracje zjawisk fizycznych na WMiFS / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Wykłady otwarte i demonstracje zjawisk fizycznych na WMiFS

2022-05-04

W kolejnym semestrze demonstracje zjawisk fizycznych zagościły na wykładach z fizyki dla studentów I roku Politechniki Rzeszowskiej. Podczas wprowadzonej od tego roku innowacji programowej studenci w praktyczny i atrakcyjny sposób są zaznajamiani ze zjawiskami fizycznymi. Ten czwarty z kolei cykl demonstracji dotyczył tym razem tematyki elektrostatyki, magnetyzmu oraz praw rządzących elektromagnetyzmem. Przeprowadzenie tego typu zajęć było możliwe dzięki zaangażowaniu prof. Tomasza Więcka oraz mgr inż. Bogdana Wosia w przygotowanie zestawów demonstracyjnych i wsparcie w zakresie prezentacji zjawisk. Ważnym elementem organizacyjnym dla tych zajęć było przeznaczenie sali S2 dla prowadzenie wykładów z fizyki – niestety dla regularnego wykorzystanie zestawów demonstracyjnych brakuje dedykowanego pomieszczenia na salę zbiorów.

Tydzień wykładów z demonstracjami był też tygodniem inaugurującym inicjatywę wykładów otwartych na Politechnice Rzeszowskich prowadzonych przez doświadczonych wykładowców z Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej. Jako pierwszy to właśnie prof. Tomasz Więcek przy asyście mgr inż. Bogdana Wosia zaprezentowali uczniom XI liceum ogólnokształcącego zjawiska z zakresu elektromagnetyzmu.

W założeniach wykłady otwarte będą prowadzone co piątek w sali S2,  a tematyka będzie obejmować matematykę, fizykę i ich zastosowania m. in. w analizie danych, medycynie  i naukach inżynieryjnych.

Zachęcamy pracowników do włączenia się w tę inicjatywę.