Strona: Wymiana doświadczeń pomiędzy inżynierami a środowiskiem ortopedów / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Wymiana doświadczeń pomiędzy inżynierami a środowiskiem ortopedów

2018-03-29
, red.  Andrzej Bąk

W ramach seminarium Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej oraz platformy klastra Technomed prof. Sławomir Miechowicz oraz mgr inż. Julian Traciakwygłosili wykład pt System komunikacji i transferu danych medycznych dla obrazowania 3D w diagnostyce medycznej.

Na udział w dyskusji znalazł czas prof. dr hab. n. med. Sławomir Snela, Kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Dzieci Klinicznego Szpitala nr 2 w Rzeszowie, a jednocześnie założyciel i prezes klastra Technomed (http://technomed.prz.edu.pl/). Zaproszenie na seminarium przyjął również dr n. med. Grzegorz Guzik, ordynator Oddziału Ortopedii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie. W seminarium obok pracowników WMiFS wzięli również udział studenci i absolwenci kierunku Inżynieria Medyczna, do których w dużej mierze adresowane było to spotkanie.

Wykład zaprezentowany przez prelegentów był punktem wyjścia do dyskusji na temat możliwości, problemów i potrzeb z zakresu modelowania 3D struktur anatomicznych oraz implantów a także systemu komunikacji nad którym pracują pracownicy Politechniki związanych z konsultowaniem przypadków medycznych.

W ramach wykładu zaprezentowali oni możliwości i problemy z zakresu modelowania 3D oraz wstępną wersję systemu komunikacyjnego pozwalającego na wymianę danych i konsultowanie przypadków rekonstrukcji struktur anatomicznych na odległość. Wykład był punktem wyjścia do dyskusji na temat potrzeb i zastosowań metod inżynierii medycznej. Jedną z inicjatyw, które są możliwe do realizacji na platformie klastra jest budowa bazy referencyjnej trójwymiarowych obrazów zdrowej populacji studentów budowana przy ich udziale. Jak zauważył Profesor S. Snela, pomysł jest przydatny dla różnego rodzaju badań porównawczych. Mamy nadzieję, że rozpoczęta współpraca między środowiskami medycznym i inżynierów będzie się dynamicznie rozwijać.