Strona: Zajęcia studentów inżynierii w medycynie w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

2023-04-14
, red.  Sławomir Wolski

W miesiącu marcu studenci Politechniki Rzeszowskiej kierunku Inżynieria w medycynie mieli okazję wziąć udział w praktycznych zajęciach prowadzonych przez specjalistów ze  Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im. Ks. B. Markiewicza. Zajęcia były prowadzone w ramach projektu pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego– zadanie 4. Szkoła twórczego działania oraz w oparciu o umowę o współpracy naukowo-badawczej oraz dydaktycznej zawartej pomiędzy Szpitalem oraz Politechniką.

Studenci  2-go roku studiów I stopnia Inżynierii w medycynie uczestniczyli w praktycznych zajęciach z Podstaw ortopedii prowadzonych przez specjalistów z zakresu fizyki medycznej i ochrony radiologicznej: Rafała Kędziora oraz Adama Rząda (Voxel. S.A.) . Te zajęcia pozwoliły im na zapoznania się ze sprzętem. metodami i procedurami diagnostycznymi i terapeutycznymi medycyny nuklearnej w zakresie wykrywania i leczenia zmian przerzutowych. Kolejne zajęcia, tym razem w zakresie rehabilitacji o operacjach wstawienia implantów oraz urazach prowadzili wykwalifikowania rehabilitanci z Oddziału Ortopedii onkologicznej: Jakub Czyżewski i Rafał Tesznar.

Studenci 1-go oraz 2-go studiów II-go stopnia wzięli udział w praktycznych zajęciach z Biomechaniki narządu ruchu oraz Dobrej praktyki klinicznej. Zajęcia praktyczne z Dobrej praktyki klinicznej poprowadziła dr n. o zdrowiu Beata Barańska, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego i onkologicznego oraz jednocześnie Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Pielęgniarstwa dla obszaru Województwa Podkarpackiego oraz Rafał Kędzior specjalista fizyki medycznej, inspektor ochrony radiologicznej. Studenci mieli okazję zapoznać się z aspektami opieki nad pacjentem, rehabilitacją, prehabilitacją oraz aspektami bezpieczeństwa przy pracy z nuklearnymi systemami diagnostyki i rehabilitacji. W ramach zajęć z Biomechaniki narządu ruchu studenci pod opieką lek. med. Łukasza Warzyboka mieli okazję zapoznać się z instrumentarium chirurgicznym i metodami zespoleń i implantacji narządu ruchu.

Udział w tak unikatowych zajęciach był możliwy dzięki przychylności Dyrekcji Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im. Ks. B. Markiewicza, ordynatrora Oddziału Ortopedii Onkologicznej – dr hab. n. med. Grzegorza Guzika oraz wsparciu finansowemu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach projektu Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego