Strona: Zajęcia z matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu. / Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej

Zajęcia z matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu.

2019-03-08
, red.  Krzysztof Piejko

W dniu 28 lutego 2019 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Konarskiego w Mielcu odbyły się zajęcia w formie wykładu oraz warsztatów, które prowadził dr Krzysztof Piejko z Zakładu Modelowania Matematycznego na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej PRz. Temat zajęć brzmiał: „Matematyczne origami, czyli w krainie wielościanów" a
ich uczestnikami byli uczniowie gimnazjów powiatu mieleckiego biorący udział w finałowym etapie organizowanego przez I LO konkursu matematycznego. Podczas wykładu uczniowie zapoznali się z definicjami i niezwykłymi własnościami wielościanów platońskich (foremnych), archimedesowych (półforemnych) oraz wielościanów Catalana. W czasie warsztatów mieli także możliwość obejrzenia oraz skonstruowania własnych brył z klocków reko. Na koniec mogli samodzielnie wykonać dwunastościan rombowy (przykład wielościanu Catalana) metodą origami. Na wykonanym modelu można było łatwo zaobserwować pewne jego zaskakujące własności.

Przy okazji wizyty I LO w Mielcu dr Krzysztof Piejko spotkał się z dyrektorem placówki oraz uczniami klas maturalnych o profilu matematycznych, których zachęcał do studiowania na WMiFS PRz.

Warto wspomnieć, że I Liceum Ogólnokształcące im. St. Konarskiego w Mielcu podpisało umowę o współpracy z Wydziałem Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej, a wsparcie udzielone matematykom z
I LO w konkursie dla gimnazjalistów, jest jednym z efektów tej współpracy.