Procedura przeprowadzania zdalnego egzaminu dyplomowego
na studiach pierwszego i drugiego stopnia
na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej
Działając na podstawie § 16 ust. 4 pkt 1 Statutu Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza z dnia 27 czerwca 2019 roku w związku z § 51 ust. 1 Regulaminu studiów wyższych w Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza z dnia 27 czerwca 2019 roku, Zarządzenia Nr 47/2020 Rektora Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza z dnia 28 maja 2020 r. w sprawie organizacji egzaminu dyplomowego prowadzonego z wykorzystaniem technologii informatycznych zapewniających kontrolę przebiegu weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się, Dziekan Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej określa następujące zasady przeprowadzania zdalnego egzaminu dyplomowego na kierunkach: matematyka (studia pierwszego i drugiego stopnia), inżynieria i analiza danych (studia pierwszego stopnia) oraz inżynieria medyczna (studia pierwszego stopnia).
1
- Od dnia 1 kwietnia 2020 roku w Politechnice Rzeszowskiej egzaminy dyplomowe, zwane dalej zdalnymi egzaminami dyplomowymi mogą być prowadzone poza siedzibą uczelni lub poza jej filią z wykorzystaniem technologii informatycznych zapewniających kontrolę ich przebiegu i rejestrację.
- Zdalne egzaminy dyplomowe są realizowane na platformie obron zdalnych dostępnej przez system KRK.
- Zdalne egzaminy dyplomowe są prowadzone na uzasadniony wniosek studenta chyba, że dziekan zdecyduje o tej formie ich prowadzenia w porozumieniu z Wydziałowym Samorządem Studenckim.
2
- W przypadku realizowania zdalnych egzaminów dyplomowych proces składania, zatwierdzania i archiwizowania prac dyplomowych odbywa się za pomocą systemu Archiwum Prac Dyplomowych, zwanego dalej „APD” zintegrowanego z Uniwersyteckim Systemem Obsługi Studiów dostępnego pod adresem https://apd.prz.edu.pl z uwzględnieniem ust. 2.
- Protokół kontroli samodzielności wykonania pracy (wydruk strony raportu z uzyskanymi wskaźnikami podobieństwa podpisany przez promotora) oraz oświadczenie studenta o samodzielnym wykonaniu pracy są składane za pośrednictwem poczty elektronicznej w formie pliku zawierającego skan lub zdjęcie podpisanego protokołu albo oświadczenia na adres mailowy właściwego Dziekanatu https://wmifs.prz.edu.pl/wydzial/dziekanaty.
- Przesłanie protokołu i oświadczenia, o których mowa w ust. 2 w postaci elektronicznej jest równoznaczne ze złożeniem przez promotora i studenta pisemnych dokumentów dołączanych do pracy.
- Promotor i recenzent zobowiązani są do wypełnienia oraz zatwierdzenia w APD formularza oceny stanowiącej recenzję pracy. Zatwierdzenie recenzji w APD powinno nastąpić najpóźniej na trzy dni przed planowanym terminem egzaminu. Recenzje sporządzone w systemie teleinformatycznym umożliwiającym uwierzytelnienie pracownika nie wymagają opatrywania ich podpisami.
3
- Zdalny egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym i obejmuje:
- weryfikację efektów uczenia się osiągniętych podczas studiów na danym kierunku, poziomie i profilu (zwaną krótko weryfikacją),
- obronę pracy dyplomowej.
- Obie części zdalnego egzaminu dyplomowego odbywają się tego samego dnia podczas jednego wirtualnego spotkania w pokoju obron.
- W przypadkach uzyskania z weryfikacji efektów uczenia się lub obrony pracy dyplomowej oceny „niedostateczny” albo nieusprawiedliwionej nieobecności na zdalnym egzaminie dyplomowym przy wyznaczaniu powtórnego terminu przepisy §52 Regulaminu studiów wyższych stosuje się odpowiednio.
- W przypadku opisanym w ust. 4, powtórny egzamin odbywa się w trybie tradycyjnym (o ile jest taka możliwość) albo w trybie zdalnym (na wniosek studenta).
4
- Zdalne egzaminy dyplomowe są realizowane zgodnie z harmonogramem publikowanym na stronie internetowej Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej pod adresem: https://wmifs.prz.edu.pl/studenci/egzamin-dyplomowy/harmonogramy-egzaminow-dyplomowych oraz odbywają się w wirtualnych pokojach obron. Wszyscy uczestnicy zdalnego egzaminu dyplomowego łączą się w jednym czasie w systemie wideokonferencji.
- Każdy z uczestników zdalnego egzaminu dyplomowego powinien być wyposażony w komputer z dostępem do Internetu, którego przepływność wynosi co najmniej: 0,5 Mb/s dla danych wysyłanych do sieci i 1 Mb/s dla danych pobieranych z sieci. Dodatkowo komputer musi posiadać kamerę i mikrofon oraz przeglądarkę internetową obsługującą HTML5 (np. firefox lub google chrome). Nie jest wymagane instalowanie dodatkowego oprogramowania.
- Zawiadomienia o zdalnym egzaminie dyplomowym są rozsyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej co najmniej dwa dni przed jego terminem. Zawiadomienie zawiera informację o kolejnych krokach, które należy wykonać, w tym również informację o pokoju testowym.
- Członkowie komisji i studenci zobowiązani są do włączenia dialogów/paneli oczekiwania na egzamin z pięciominutowym wyprzedzeniem w odniesieniu do terminu przewidzianego w harmonogramie. Sposób postępowania umożliwiający dostęp do dialogów/paneli oczekiwania opisano w instrukcji obsługi obron zdalnych.
- Komisja przeprowadzająca zdalny egzamin dyplomowy zobowiązana jest do wcześniejszego przygotowania zestawów pytań, mających na celu weryfikację efektów uczenia się osiągniętych podczas studiów przez dyplomanta. Każdy zestaw zawiera trzy pytania, wybrane z listy zagadnień opublikowanej na stronie internetowej Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej.
- Przed rozpoczęciem zdalnego egzaminu dyplomowego komisja, na podstawie obrazu, potwierdza tożsamość dyplomanta. Przewodniczący komisji może zadać dyplomantowi dodatkowo pytanie, które pozwoli zweryfikować tożsamość dyplomanta.
- Zdalny egzamin dyplomowy prowadzi przewodniczący komisji, który nadzoruje przebieg egzaminu.
- Podczas pierwszej części zdalnego egzaminu dyplomowego dyplomant losuje zestaw pytań, z zestawu wybiera dwa pytania i udziela na nie odpowiedzi.
- Druga część zdalnego egzaminu dyplomowego obejmuje krótką (do 10 minut) prezentację pracy dyplomowej przez dyplomanta oraz odpowiedzi dyplomanta na dwa pytania z zakresu pracy zadane przez komisję. Na czas prezentacji pracy przewodniczący komisji przekazuje dyplomantowi prawo do kierowania prelekcją.
- Przy ustalaniu ostatecznego wyniku studiów przewodniczący i poszczególni członkowie komisji komunikują się za pomocą wiadomości tekstowych (czat prywatny).
- Z przebiegu zdalnego egzaminu dyplomowego sporządzany jest protokół, który stanowi integralną część dokumentacji toku studiów. Protokół podpisują wszyscy członkowie komisji zdalnego egzaminu dyplomowego, nie później niż 3 dni robocze od dnia zdalnego egzaminu dyplomowego.
- Wszystkich uczestników zdalnego egzaminu dyplomowego obowiązuję strój wizytowy. Na ekranie monitora musi być widoczna postać studenta (od pasa w górę) oraz jego dłonie. Ponadto zdający w trakcie egzaminu powinien mieć skierowany wzrok bezpośrednio na kamerę, a w pomieszczeniu, w którym się znajduje, nie może przebywać żadna osoba postronna. Zalecany jest również wybór tła odpowiedniego dla powagi odbywającego się egzaminu dyplomowego.
- Zakończenie zdalnego egzaminu dyplomowego każdorazowo powoduje zamknięcie pokoju obron, również w przypadku, gdy skład komisji kolejnego egzaminu pozostaje bez zmian.
- Zdalny egzamin dyplomowy jest realizowany tylko pod warunkiem połączenia się z pokojem obron wszystkich uczestników zdalnego egzaminu dyplomowego. Problem z połączeniem któregokolwiek z uczestników uniemożliwia pomyślne zakończenie egzaminu. W przypadku ewentualnych problemów technicznych, przewodniczący komisji podejmuje decyzję o dalszych krokach i niezwłocznie o tym informuje drogą mailową wszystkich uczestników egzaminu.
- W sprawach nieuregulowanych ww. zasadami decyzje podejmuje Dziekan.